Шумский Игорь Васильевич

Юридические услуги, адвокат в Запорожье

  
  

Новости, события и прочие интересные публикации

Понедельник, 12 июня 2017 17:13

Що таке умовно-дострокове звільнення, порядок його застосування та процедурні аспекти

Оцените материал
(6 голосов)

Умовно-дострокове звільнення - припинення виконання кримінального покарання, пов'язане з досягненням його мети, до відбуття призначеного засудженому строку покарання.

Відповідно до ст. 81 Кримінального кодексу України до осіб, що відбувають покарання у виді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або позбавлення волі, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Особу може бути умовно-достроково звільнено повністю або частково і від відбування додаткового покарання.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим:

1) не менше половини строку покарання, призначеного судом за злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, а також за необережний тяжкий злочин;

2) не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний злочин середньої тяжкості, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисний злочин і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисний злочин, за який вона засуджена до позбавлення волі;

3) не менше трьох чвертей строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково і знову вчинила умисний злочин протягом невідбутої частини покарання.

Відповідно до ст. 107 Кримінального кодексу України умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою та ставленням до праці та навчання довів своє виправлення.

Якщо засуджений вже відбув фактично необхідний термін відбування покарання до нього може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

Відповідно до п.  ч. 1 ст. 107 Кримінально виконавчого кодексу України засуджені, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, серед іншого мають право в порядку, встановленому цим Кодексом і нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України звертатися до адміністрації з проханням внести подання щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання чи щодо заміни невідбутої частини покарання більш м'яким покаранням.

Відповідно до ст. 152 Кримінально виконавчого кодексу України підставами звільнення від відбування покарання є серед іншого умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

Відповідно до ч. 3 ст. 154 Кримінально виконавчого кодексу України стосовно засудженого, щодо якого відповідно до статей 81, 82 Кримінального кодексу України може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміна невідбутої частини покарання більш м'яким, орган або установа виконання покарань у місячний термін надсилає клопотання до суду у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством. Адміністрація органу або установи виконання покарань після відбуття засудженим установленої Кримінальним кодексом України частини строку покарання зобов'язана в місячний термін розглянути питання щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання або до заміни невідбутої частини покарання більш м'яким.

Однак, перед цим засудженого направляють на так звану спостережну комісією, яка вирішує питання щодо можливості застосування до засудженого умовно-дострокового звільнення від відбування покарання.

В Єдиному державному реєстрі судових рішень можна знайти рішення з яких чітко вбачається, що засуджені і самі дуже часто звертаються, безпосередньо до суду, із відповідним клопотання про умовно-дострокового звільнення.

Відповідно до Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань серед основних прав та обов’язків засуджених в установах виконаннь покарань є зокрема і право відповідно до статті 539 Кримінального процесуального кодексу України подавати клопотання до суду для вирішення питань, визначених статтею 537 цього Кодексу (вирішення питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання).

Однак, у більшості випадків, коли засуджені самостійно звертаються до суду вони отримують відмову у задоволенні свого клопотання, найчастіше це обумовлено юридичною безграмотністю, а в деяких випадках передчасністю поданих клопотань.

Я притримуюсь тієї думки, що найкращій варіант, це все ж коли із клопотанням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання звертається адміністрація виправного закладу, оскільки по-перше, ви вже отримуєте підтримку виправного закладу, а по-друге, саме адміністрація може зібрати весь необхідний пакет документів (характеристики, довідки тощо).

Відповідно до п. 2 ч. 1. ст. 537 Кримінально-процесуального кодексу України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право серед іншого вирішувати питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

Відповідно до п. 1 ч. 2. ст. 539 Кримінально-процесуального кодексу України клопотання (подання) про вирішення питання, пов’язаного із виконанням вироку, подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання, - у разі необхідності вирішення питань, передбачених пунктами 2-4, 6, 7 (крім клопотання про припинення примусового лікування, яке подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться установа або заклад, в якому засуджений перебуває на лікуванні), 13-1, 14 частини першої статті 537 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3. ст. 539 Кримінально-процесуального кодексу України клопотання (подання) про вирішення питання, пов’язаного із виконанням вироку, розглядається протягом десяти днів з дня його надходження до суду суддею одноособово згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цього розділу.

Відповідно до ч. 5. ст. 539 Кримінально-процесуального кодексу України у судове засідання викликаються засуджений, його захисник, законний представник, прокурор. Про час та місце розгляду клопотання (подання) повідомляються орган або установа виконання покарань, що відає виконанням покарання або здійснює контроль за поведінкою засудженого; лікарська комісія, що дала висновок стосовно питань застосування до засудженого примусового лікування або його припинення, у випадку розгляду відповідних питань; спостережна комісія, служба у справах дітей, якщо розглядається погоджене з ними клопотання; цивільний позивач і цивільний відповідач, якщо питання стосується виконання вироку в частині цивільного позову, інші особи у разі необхідності. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час розгляду клопотання (подання), не перешкоджає проведенню судового розгляду, крім випадків, коли їх участь визнана судом обов’язковою або особа повідомила про поважні причини неприбуття.

Відповідно до ч. 6. ст. 539 Кримінально-процесуального кодексу України за наслідками розгляду клопотання (подання) суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена в апеляційному порядку. Оскарження прокурором ухвали суду щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання або заміни невідбутої частини покарання більш м’яким зупиняє її виконання.

Відповідно до ч. 7. ст. 539 Кримінально-процесуального кодексу України у разі набрання законної сили ухвалою суду про відмову в задоволенні клопотання щодо умовно-дострокового звільнення засудженого від відбування покарання або заміну невідбутої частини покарання більш м’яким покаранням розгляд повторного клопотання з цього самого питання щодо осіб, засуджених за тяжкі та особливо тяжкі злочини до позбавлення волі на строк не менше п’яти років, може мати місце не раніше як через рік з дня винесення ухвали суду про відмову, а щодо засуджених за інші злочини та неповнолітніх засуджених - не раніше як через шість місяців.

Якщо вам необхідна допомога в цій категорії справ, краще не економити час та гроші та звернутися до професіонала, який допоможе вам мінімізувати ваші ризики у цьому питанні. Робота адвоката у цій категорії справ полягає насамперед в допомозі зібрати необхідні документи та довідки, ознайомитись із клопотанням адміністрації виправного закладу виявити його слабкі сторони із подальшим посиленням відповідними документами.

Прочитано 48 раз

Оставить комментарий

Популярные материалы

Счётчики посещений

Украина онлайн ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Запорожье. Городской портал.

Адвокат в Запорожье, юрист в Запорожье, адвокат Шумский Игорь Васильевич, адвокат по семейным делам, юридическая консультация Запорожье, Рада адвокатов Запорожской области, адвокат по ДТП в Запорожье, взыскание алиментов и долгов, выселение, расторжение брака, лишение родительских прав, наследственные, земельные, банковские споры, адвокат по уголовным делам в Запорожье, адвокат по административным делам, заявление (формуляр) в Европейский суд по правам человека, подготовка исков, апелляций, кассаций

 

г. Запорожье, пр. Моторостроителей, д. 54 (за магазином «Ришелье»)
Пн.-Сб. с 10-00 до 17-00
Предварительная запись обязательна
Тел. моб.: +38 (093) 361 19 78
Тел. моб.: +38 (099) 964 81 78
Почта: igorshumskiy2601@gmail.com

 

Copyright © 2017. Все права защищены. При копировании материалов с этого сайта, прямая и активная ссылка на сайт shumskiy.com.ua обязательна.