Шумский Игорь Васильевич

Юридические услуги, адвокат в Запорожье

  
  

Новости, события и прочие интересные публикации

Воскресенье, 22 января 2017 13:52

Особливості виходу на пенсію за віком

Оцените материал
(15 голосов)

   В Україні передбачені три основних види пенсій: - пенсія за віком; - пенсія по інвалідності; - пенсія по втраті годувальника. В цій статті мова піде про пенсії за віком, право на які мають чоловіки та жінки після досягнення 60 років при наявності страхового стажу не менше 15 років.
   В Україні встановлено єдиний вік для виходу на пенсію для чоловіків і для жінок – 60 років. Але у деяких випадках українці мають право вийти на пенсію достроково:
   - для жінок 1961 року народження і старших збільшення пенсійного віку відбувається поступово, з 55 до 59.5 років (згідно з Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);
   - особи з особливим станом здоров'я (хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики):
   1) чоловіки – після досягнення 45 років за наявності не менше 20 років страхового стажу,
   2) жінки – після досягнення 40 років за наявності не менше 15 років страхового стажу;
   - інваліди по зору I групи – сліпі та інваліди з дитинства I групи:
   1) чоловіки – після досягнення 50 років за наявності не менше 15 років страхового стажу,
   2) жінки – після досягнення 40 років за наявності не менше 10 років страхового стажу;
   - жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку:
   1) матері – після досягнення 50 років за наявності не менше 15 років страхового стажу,
   2) батьки – після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу;
   - особи, які були учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або є потерпілими від Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

   Достроково призначені пенсії за віком не виплачується працюючим пенсіонерам, поки вони не досягнуть загальновстановленого пенсійного віку.
   За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія збільшується на 1% від їх пенсії (але не більш ніж на 1% від мінімального розміру пенсії за віком).
   Якщо чоловік або жінка бажають продовжувати працювати після досягнення пенсійного віку, а пенсію отримувати з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається:
   - з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії;
   - з підвищенням розміру пенсії за віком на такий відсоток:
   1) на 0,5% за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;
   2) на 0,75% за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

   Куди звертатися для оформлення пенсії, якщо Ви не працюєте? Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов'язково звертатися особисто. Ви маєте право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Якщо Ви ще працюєте. За громадян, що ще працюють, заяву про призначення пенсії до управління ПФУ подає уповноважена посадова особа організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням, працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

   Уповноважена посадова особа зобов'язана:
   - не пізніше місяця до дня досягнення працівником пенсійного віку письмово повідомити його про виникнення права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах;
   - у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформити необхідні документи і направити їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням організації або за місцем проживання (реєстрації) особи;
   - у разі необхідності надати допомогу щодо одержання відсутніх у особи документів для призначення пенсії.

   Обов'язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов'язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Разом з тим, обов'язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи – прямо не визначений. Тому обов'язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

   Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:
   - Довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера (ІПН);
   - Трудова книжка або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;
   - Довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р. Для обчислення пенсії може враховуватися заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв:
 1) якщо пенсіонер виявив таке бажання і довідка про заробітну плату підтверджена первинними документами в період до 1 січня 2016 року;
 2) якщо страховий стаж після 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.
   - Законодавство також дозволяє розраховувати пенсію без урахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року, якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера.
   - Індивідуальні відомості про застраховану особу за період страхового стажу з 01.07.2000 р, які видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;
   - Документи про місце проживання (реєстрації) особи;
   - Кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення;
   - Копія паспорта;
   - Заява на виплату пенсії через банківські установи чи поштове відділення. Заявник надає довідку про відкриття рахунку в банку або зазначає, що бажає отримувати пенсію на пошті;
   - Заява про призначення пенсії. Бланк надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів.
 
   Документи для призначення пенсії можуть подаватися як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах.
   Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

   Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними документами орган, що призначає пенсію, зобов'язаний:
    - винести рішення щодо призначення пенсії;
   - видати або направити адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
   Пенсія призначається з дня подання заяви, якщо:
    - наданих документів достатньо для визначення права на пенсію,
    - майбутній пенсіонер протягом трьох місяців надасть всі відсутні документи.
   Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть всі необхідні документи, то пенсію буде призначено з дня, коли остаточно будуть надані такі документи.
   Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається Пенсійним фондом.
   Пенсіонер має право вимагати, а працівники органу, що призначає пенсію, зобов'язані видати пенсіонеру виписку з розпорядження про призначення пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати, які враховані при розрахунку пенсії.
   Заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера.

   Розмір пенсій за віком у всіх випадках визначається індивідуально для кожної особи і залежить від:
   - тривалості страхового стажу;
   - величини заробітку, з якого були сплачені страхові внески;
   - коефіцієнту страхового стажу;
   - коефіцієнту заробітку;
   - часу виходу на пенсію.
   До основного розміру пенсій за віком можуть встановлюватися (якщо є на те підстави) доплати, надбавки, підвищення.

   Розрахунок основного розміру пенсії за віком. Основний розмір пенсії за віком розраховується за формулою: П = ЗП * КС
де:
   П – розмір пенсії, у гривнях;
   ЗП – заробітна плата застрахованої особи;
   КС – коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.

Прочитано 166 раз

Оставить комментарий

Популярные материалы

Счётчики посещений

Украина онлайн ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Запорожье. Городской портал.

Адвокат в Запорожье, юрист в Запорожье, адвокат Шумский Игорь Васильевич, адвокат по семейным делам, юридическая консультация Запорожье, Рада адвокатов Запорожской области, адвокат по ДТП в Запорожье, взыскание алиментов и долгов, выселение, расторжение брака, лишение родительских прав, наследственные, земельные, банковские споры, адвокат по уголовным делам в Запорожье, адвокат по административным делам, заявление (формуляр) в Европейский суд по правам человека, подготовка исков, апелляций, кассаций

 

г. Запорожье, пр. Моторостроителей, д. 54 (за магазином «Ришелье»)
Пн.-Сб. с 10-00 до 17-00
Предварительная запись обязательна
Тел. моб.: +38 (093) 361 19 78
Тел. моб.: +38 (099) 964 81 78
Почта: igorshumskiy2601@gmail.com

 

Copyright © 2017. Все права защищены. При копировании материалов с этого сайта, прямая и активная ссылка на сайт shumskiy.com.ua обязательна.