Новости, материалы, практика

Висновок про тимчасову недієздатність учасника правочину слід робити, перш за все, на основі доказів, які свідчать про внутрішній, психічний стан особи в момент вчинення правочину

В справі № 1111/4895/12 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду, скасувавши попередні судові рішення, визнав заповіт від 20.02.2009 р., посвідчений державним нотаріусом недійсним. Справа розглядалась за позовом дружини спадкодавця(шлюб укладений у 2011 році), який, як з’ясувалось, заповідав свої майно племіннику. Позивачка посилалась на те, що чоловік унаслідок хвороби та часткового паралічу, навіть, не міг підписати цей.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, виходив з того, що під час складання заповіту чоловік сам його підписав, мав необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення відповідало його внутрішній волі.

Верховний Суд зазначив, що попередніми судовими інстанціями не були взяті до уваги деякі докази і обставини. Так, згідно з висновком судово-почеркознавчої експертизи рукописні записи в заповіті виконані під впливом «збиваючих» факторів природнього: зовнішнього характеру - письмо не призвичаєною для нього рукою (лівою); внутрішнього фактору - хвороби, пов'язані з порушенням письмово-рухових функцій.

Померлий був інвалідом першої групи за загальним захворюванням, неодноразово перебував на стаціонарному лікуванні, зокрема з 29 грудня 2008 року до 8 січня 2009 року. Відповідно до висновку посмертної судово-психіатричної експертизи у нього внаслідок перенесеного інсульту розвинулась судинна деменція, моторна та амнестична афазії, змінився почерк, порушилася спроможність до суджень, утруднення нових понять, аналізу; виникли епізоди порушення свідомості, епілептиформні пароксизми, знизилась пам'ять на минулі події, слабоумство розвинулось хронічно, прогредієнтно. Експерти дійшли висновку про те, що на момент посвідчення заповіту він страждав на дисциркуляторну енцефалопатію ІІ-ІІІ ступеня (гіпертонічного, атеросклеротичного ґенезу), виявляв ознаки хронічного психічного захворювання у формі деменції (недоумства) внаслідок перенесеного інсульту, тому 20 лютого 2009 року за своїм психічним станом не міг розуміти значення своїх дій та керувати ними.

Верховний Суд нагадав про позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 29 лютого 2012 року в справі № 6-9цс12, а саме - висновок про тимчасову недієздатність учасника правочину слід робити, перш за все, на основі доказів, які свідчать про внутрішній, психічний стан особи в момент вчинення правочину. Хоча висновок експертизи в такій справі є лише одним із доказів у справі і йому слід надавати належну оцінку в сукупності з іншими доказами, будь-які зовнішні обставини (показання свідків про поведінку особи тощо) мають лише побічне значення для встановлення того, чи була здатною особа в конкретний момент вчинення правочину розуміти значення своїх дій та (або) керувати ними.

 

Услуги адвоката по ст. 130 КУпАП, семейным, гражданским, жилищным и ДТП спорам.

+38 099 964 81 78

Адвокат Запорожье, Адвокат Вольнянск, Адвокат Мелитополь, Адвокат Орехов, Адвокат Токмак, Адвокат Бердянск, Адвокат Пологи, Адвокат по расторжению брака, адвокат по алиментам, адвокат по разделу имущества, адвокат по выселению

 

ОБЩЕЕ КОЛИЧЕСТВО УСПЕШНО ЗАВЕРШЁННЫХ СУДЕБНЫХ ПРОЦЕССОВ В СУДЕ ПЕРВОЙ ИНСТАНЦИИ

ОБЩЕЕ КОЛИЧЕСТВО РЕЗУЛЬТАТИВНО ОБЖАЛОВАННЫХ РЕШЕНИЙ В СУДАХ АПЕЛЛЯЦИОННОЙ И КАССАЦИОННОЙ ИНСТАНЦИИ

ОБЩЕЕ КОЛИЧЕСТВО КЛИЕНТОВ, КОТОРЫЕ ОБРАЩАЮТСЯ ПОВТОРНО, В СЛУЧАЕ ВОЗНИКНОВЕНИЯ НЕОБХОДИМОСТИ

ЮРИДИЧЕСКАЯ ВСЯЧИНА

Новости, полезные материалы и судебная практика

ОТКРЫТЬ РАЗДЕЛ

ЮРИДИЧЕСКАЯ ВСЯЧИНА

Новости, полезные материалы и судебная практика

ОТКРЫТЬ РАЗДЕЛ

ОБРАЗЦЫ ДОКУМЕНТОВ

Иски, заявления, ходатайства

ОТКРЫТЬ РАЗДЕЛ

ОБРАЗЦЫ ДОКУМЕНТОВ

Иски, заявления, ходатайства

ОТКРЫТЬ РАЗДЕЛ
© 2016 - 2019 Адвокат Шумский Игорь Васильевич. Телефон: +38 099 964 81 78. E-mail: igorshumskiy2601@gmail.com.