Новости, материалы, практика

Порядок розлучення з іноземцем в Україні

Порядок розлучення з іноземцем в Україні за своєю суттю мало чим відрізняється від розірвання шлюбу між громадянами однієї держави, оскільки має одну і ту ж мету – припинення шлюбу.

На відміну від розлучення між громадянами України, порядок оформлення розлучення з іноземцем не регламентований Сімейним кодексом України. Оформлюючи розлучення з іноземним громадянином, слід керуватися нормами Закону України «Про міжнародне приватне право». Порядок розірвання шлюбу з іноземцем передбачений також міжнародно-правовими договорами, які регулюють сімейні відносини. Ці міжнародно-правові договори повинні обов'язково бути ратифіковані Україною.

Виходячи з положень Закону України «Про міжнародне приватне право», припинення шлюбу з іноземним громадянином здійснюється відповідно до наступних положень:

  • спільного особистого закону подружжя – права держави, громадянами якої вони є;
  • права держави, в якій подружжя постійно проживало;
  • права, з якими обидва з подружжя мають тісний зв’язок.

Розірвати шлюб з іноземцем, якщо шлюб був укладений на території України можна двома способами: 1) в органах РАЦС; 2) в судовому порядку.

Для того щоб розірвати шлюб з іноземцем в органах РАЦС потрібно подати спільну заяву про розірвання шлюбу. Проте, якщо у подружжя є неповнолітні діти, або ж якщо відсутня згода другого з подружжя, то розірвати шлюб при наявності спільних дітей з іноземцем, або відсутності його згоди на розірвання шлюбу можна лише другим способом, тобто у судовому порядку.

Підсудність справи про розірвання шлюбу з іноземцем.

У ст. 63 Закону України «Про міжнародне приватне право» зазначено, що припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу визначаються правом, яке діє на цей час щодо правових наслідків шлюбу. Відповідно, іноземці та громадяни України, які уклали шлюб з іноземцем можуть розірвати шлюб на території України та за законодавством України.

Ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначає, що суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема, у таких випадках, якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи – відповідача.

У Постанові Пленуму ВСУ № 11 від 21.12.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» зазначено, що позов про розірвання шлюбу з особою, яка не має в Україні місця проживання або місце проживання якої невідоме, може пред’являтися за місцем знаходження майна відповідача, або за останнім відомим його місцем перебування чи проживання.

Щодо визначення, до якого суду України звертатися (визначення підсудності), слід керуватися статтями Цивільного процесуального кодексу України, які визначають відповідну підсудність розгляду справ. Правильне визначення підсудності справи про розлучення з іноземцем – є першочерговим завданням перед початком процедури розірвання шлюбу з іноземцями.

Непоодинокими є випадки коли, звертаючись до суду з позовною заявою про розірвання шлюбу, позивачу, громадянину України, невідоме місце проживання чи перебування чоловіка, громадянина іноземної держави. У таких випадках в позовній заяві вказується останнє місце проживання/перебування, яке відоме позивачу. Суд у таких випадках здійснює заходи щодо розшуку чоловіка, який є іноземцем. У тому випадку, коли потрібних даних про чоловіка-іноземця не знайдено, розлучення в Україні здійснюється без його присутності.

Рішення суду України про розірвання шлюбу з іноземним громадянином дійсне на всій території України та є офіційним документом, який підтверджує факт розірвання шлюбу.

Судові рішення України про розірвання шлюбу з іноземцем можуть мати юридичну силу в інших юрисдикціях у випадках його визнання, а саме:

  • якщо між державами є відповідні договірні відносини, то рішення визнається та є дійсним автоматично;
  • через процедуру визнання конкретного рішення компетентними органами тієї держави, в якій необхідно визнати рішення українського суду.

Додатково звертаю увагу, що станом на 2019 рік судовий збір за подання заяви про розірвання шлюбу становить 768,40 грн.

 

Услуги адвоката по ст. 130 КУпАП, семейным, гражданским, жилищным и ДТП спорам.

+38 099 964 81 78

Адвокат Запорожье, Адвокат Вольнянск, Адвокат Мелитополь, Адвокат Орехов, Адвокат Токмак, Адвокат Бердянск, Адвокат Пологи, Адвокат по расторжению брака, адвокат по алиментам, адвокат по разделу имущества, адвокат по выселению

 

ОБЩЕЕ КОЛИЧЕСТВО УСПЕШНО ЗАВЕРШЁННЫХ СУДЕБНЫХ ПРОЦЕССОВ В СУДЕ ПЕРВОЙ ИНСТАНЦИИ

ОБЩЕЕ КОЛИЧЕСТВО РЕЗУЛЬТАТИВНО ОБЖАЛОВАННЫХ РЕШЕНИЙ В СУДАХ АПЕЛЛЯЦИОННОЙ И КАССАЦИОННОЙ ИНСТАНЦИИ

ОБЩЕЕ КОЛИЧЕСТВО КЛИЕНТОВ, КОТОРЫЕ ОБРАЩАЮТСЯ ПОВТОРНО, В СЛУЧАЕ ВОЗНИКНОВЕНИЯ НЕОБХОДИМОСТИ

ЮРИДИЧЕСКАЯ ВСЯЧИНА

Новости, полезные материалы и судебная практика

ОТКРЫТЬ РАЗДЕЛ

ЮРИДИЧЕСКАЯ ВСЯЧИНА

Новости, полезные материалы и судебная практика

ОТКРЫТЬ РАЗДЕЛ

ОБРАЗЦЫ ДОКУМЕНТОВ

Иски, заявления, ходатайства

ОТКРЫТЬ РАЗДЕЛ

ОБРАЗЦЫ ДОКУМЕНТОВ

Иски, заявления, ходатайства

ОТКРЫТЬ РАЗДЕЛ
© 2016 - 2019 Адвокат Шумский Игорь Васильевич. Телефон: +38 099 964 81 78. E-mail: igorshumskiy2601@gmail.com.